Rzeczywistość pandemiczna zmusiła nas do przeniesienia wielu aktywności do świata on-line. Branża kulturalna, którą jako pierwszą odcięto od fizycznego odbiorcy, widza, słuchacza, uczestnika – chcąc przetrwać, musiała zorganizować się na nowo.
Od marca począwszy do chwili obecnej w internecie mnoży się od ciekawych projektów, do sporej części z nich mamy darmowy dostęp. Zatarły się ograniczenia terytorialne, teraz wystarczy kliknąć przysłowiowe „wezmę udział” w wydarzeniu i czekać na premierę bądź transmisję live. To prawda, że do tej pory nie mieliśmy w zasięgu ręki aż tylu przeróżnych projektów, webinarów, podcastów, relacji, szkoleń i warsztatów, czy wreszcie koncertów, wirtualnych wystaw i spektakli teatralnych.
Część z wydarzeń z czasem na restrykcyjnych warunkach zaczęła wkraczać do świata fizycznego. Powstały projekty hybrydowe, czyli prowadzone dwutorowo – w realu oraz „onlajnie”. To w specyfikę takich przedsięwzięć wpisała się lokalna akcja zainicjowana przez Chojnickie Centrum Kultury oraz Fundację Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, prowadzona pod hashtagiem #mójdomkultury.
Akcja ruszyła pod koniec marca, w momencie kiedy większość z nas przebywała w swoich domach, izolując się w trosce o zdrowie swoje i bliskich. Dla ludzi sztuki, ludzi kultury, eventów, odcięcie od dotychczasowych warunków pracy, jak i kontaktu z fizycznym odbiorcą, były druzgocące. Organizatorzy akcji #mójdomkultury związani ze środowiskiem artystycznym i wrażliwi na jego bolączki, postanowili je wesprzeć organizując projekt, który zaktywizuje lokalnych twórców. Głównym celem było zainspirowanie tematem, wreszcie stworzenie przestrzeni do dzielenia się swoimi umiejętnościami z szerszą grupą odbiorców.
Etap przyjmowania zgłoszeń trwał do końca maja. Pod hasztagiem #mójdomkultury internauci udostępniali swoje prace: od malowideł, szkiców po sztukę rękodzieła, nagrania muzyczne i krótkie filmy. W akcji mógł wziąć udział każdy posiadacz konta na Facebooku lub Instagramie – bez względu na poziom posiadanych umiejętności artystycznych. W efekcie udało się zebrać około 150 prac, utworów, wykonań.
Z racji dużej liczby wyróżnionych osób, finał akcji został podzielony na trzy części i zrealizowany w formie interdyscyplinarnych wydarzeń kulturalnych z obecnością publiczności. Wydarzenia odbywały się w sierpniu w siedzibie Chojnickiego Centrum Kultury. W trakcie każdego była okazja poznać twórczość jak i twarze wyróżnionych artystów. Sylwetki finalistów były również prezentowane na profilach ChCK na Facebooku oraz Instagramie.
Podczas pierwszej finałowej odsłony pojawiło się 7 twórców z różnych dziedzin kultury i sztuki. W sobotę 1 sierpnia, z samego rana przed budynkiem ChCK pracę rozpoczął kolektyw Bassgrow Studio, który wykonał graffiti. Reprezentant kolektywu i zarazem finalista akcji #mójdomkultury – Olgierd Szopiński, w ramach wystawy przedstawił swoje malunki na szmatach oraz customowane obuwie. Zaprezentowano również obrazy i rzeźby Marleny Pawlak, prace Sary Kasperskiej oraz projekty i zdjęcia wykonanych tatuaży autorstwa Arkadiusza Skiby. W części muzycznej wystąpili Jakub Słubik z zespołem, formacja Sketch oraz Krzysztof Gurdak z zaproszonymi muzykami.

Kolejni twórcy otrzymali szansę zaprezentowania się 13 sierpnia. Na scenie pojawiła się wokalistka Marta Wieczorkiewicz, miała miejsce też projekcja teledysku Livii Walczak – stworzonego w domowych warunkach. Koncert gitarowy wykonał instrumentalista, Mateusz Wedmann. Była okazja poznać twórczość i posłuchać recytacji wierszy autorstwa Filipa Schulza, Radka Gintera, Kamili Berlińskiej oraz Zuzanny Przygodzkiej. Odbyła się również wystawa zdjęć autorstwa Joachima Dąbrowskiego, Anki Zajkowskiej oraz Michała Szyszki.
Ostatnie finałowe wydarzenie zrealizowano 29 sierpnia. Sala Chojnickiego Centrum Kultury wypełniła się tym razem dźwiękami elektronicznymi, zagrali Mattiah oraz Dj Te. Usłyszeliśmy kompozycje muzyki filmowej napisane przez Michała Ratkowskiego. Na scenie odbyła się projekcja filmów krótkometrażowych autorstwa Michała Nity. W części wystawowej można było obejrzeć grafiki oraz obrazy Marty Aszyk, Filipa Tomca, Martyny Jażdżejewskiej, Ani Pupka Lipińskiej i Anny Wysockiej.
Organizatorzy wyczuli artystyczny potencjał drzemiący w lokalnej społeczności i zapowiedzieli kontynuację akcji w przyszłości – pozostając świadomymi i wrażliwymi na trudności, z jakimi branża aktualnie się boryka.
Galeria (fot. Sławomir Bocian i Anka Zajkowska):
no replies