Młodzi w ramach projektu „Domki dla pszczół w Chojnicach” dofinansowanego w ramach Funduszu Nowy AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2023 oraz ze środków Starostwa Powiatowego w Chojnicach zorganizowali cykl warsztatów, którego celem było zbudowanie domków dla owadów.
Na pierwszym spotkaniu, które odbyło się 24.09. Anna Smugała – przyrodniczka i działaczka ekologiczna opowiedziała o gatunkach owadów, jakie mogłyby zamieszkiwać takie domki, jak powinien wyglądać oraz z czego powinien się składać dobrze przystosowany do cięższych warunków domek.
W niedziele 2.10 wybraliśmy się na spacer do miejscowości Charzykowy, aby zdobyć materiały potrzebne do wypełnienia domków. Zbieraliśmy np.: trzcinę, szyszki, gałązki. Na końcu w celu integracji spotkaliśmy się w pizzerii Tasso na ciepły poczęstunek.
Aby zakończyć cykl spotkań i zbudować od podstaw nasze domki spotkaliśmy się w Samorządnym Centrum Młodzieżowym. Na początku segregowaliśmy materiały, które były przeznaczone do wypełniania domków oraz dostosowywaliśmy ich długość. Następnie część uczestników wzięła się za składanie domków w całość. Na końcu wypełniliśmy gotowe domki materiałami zebranymi na spacerze.
Dlaczego radni zajęli się tym tematem?
Owady to organizmy kosmopolityczne. Dzięki nim dochodzi między innymi do zapylenia roślin oraz rozkładu materii. Owady polują na szkodniki oraz są pokarmem dla różnych organizmów. Niestety wiele ludzi zapomina o pozytywnych aspektach życia owadów, dlatego prowadzą działania (często wynikające z nieświadomości) szkodzące owadom.
Co ty możesz zrobić, aby nie zaszkodzić a pomóc?
- sadzenie w ogródku/ na balkonie roślin przyjaznym zapylaczom;
- miska z wodą wyłożona mchem i kamieniami, na których owady mogą uzupełnić płyny;
- pozostawienie w ogrodzie/na balkonie kawałku martwego drewna;
- zawieszenie na świeżym powietrzu domków dla owadów
Jak dobrze wykonać domek lub na czym się skupić przy kupnie takiego domku?
- warto pamiętać o zainstalowaniu siatki z obu stron domku lub tylko z przodu, jeśli domek jest z tyłu obłożony drewnem;
- jeśli decydujemy się na wypełnienie z trzciny, należy pamiętać, że na końcach muszą znajdować się tzw. kolanka, czyli zamknięcia, aby wiatr oraz chłodne powietrze nie miało tak łatwego dostępu do zimujące pszczoły bądź jaj;
- obowiązkowo trzeba sprawdzić, czy wypełniacze lub stelaż nie jest wilgotny, aby zapobiec wytworzeniu się np. pleśni;
- domek nie może być za duży, ponieważ sprzyja to rozwojowi szkodników w środku takiego domku;
- domki należy zainstalować najlepiej na drzewie.
Tekst – Kamila Jamrowska
Zdjęcia – Andrzej Hołody, Wioletta Karpiak
no replies