Od soboty 7 grudnia 2019 r. w Samorządnym Centrum Młodzieżowym można oglądać wystawę pt. „NAWIAsem mówiąc (czyli o słowiańskości obrazów kilka)”. Jest ona efektem kilkumiesięcznej pracy grupy dziewięciorga wolontariuszy Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, którzy postawili sobie trudne pytanie: Co stałoby się gdyby do naszego świata nagle powrócili bogowie z dawnych wierzeń? Wywiązało ono dyskusję, podczas której zdecydowali się podjąć próbę rozwinięcia i przedstawienia tego tematu.
W czasie swoich rozważań skupili się głównie na bóstwach i demonach słowiańskich. Zwrócili równocześnie uwagę na fakt, że współcześnie uczy się młodych ludzi o mitologii greckiej czy rzymskiej, zapominając o lokalnych wierzeniach, które są równie barwne i ciekawe. Z każdą kolejną odpowiedzią pojawiały się nowe pytania. Co stałoby się gdyby po polach zaczęła spacerować Mokosz, a Weles i Perun na nowo zaczęliby swój spór? Czy ludzie odgrywaliby jakąś rolę w ich odwiecznych sporach? Co by było gdyby wszystkie słowiańskie demony zaczęły utrudniać nam codzienne życie? Czy ludzie dogadywaliby się z nimi? Jak wpłynęłoby to na możliwości rozwoju kariery? Czy takie profesje jak zielarz czy szeptucha na nowo zaczęłyby cieszyć się powodzeniem?
Swoje przemyślenia wolontariusze przenieśli na papier w postaci rysunków i tekstów, które przedstawiają ich punkt widzenia tej kwestii. Wśród wykonanych dzieł można znaleźć 13 ras, kilkanaście profesji oraz jedno bóstwo. Można się więc przekonać jak wygląda przynoszący pecha Botk, kusząca Rusałka, czy wiecznie spragniony krwi Wąpierz. Dowiedzieć się w jaki sposób zabić Wilkołaka, gdzie spotkać Północnice albo czym właściwie jest Lotawiec. A także przekonać się jak wyglądałaby współczesna wiedźma, szeptucha bądź żerca. Jaka byłaby przyszłość zawodów takich jak dziennikarz, treser czy domokrążca? Wśród rysunków znajduje się obraz przedstawiający wizję Welesa – słowiańskiego boga zaświatów.
Wszystkie ilustracje zostały wykonane przy użyciu techniki cyfrowej przez: Karolinę Gatzke, Paulinę Śmigielską, Paulinę Depka Prądzinską oraz Paulinę Sierocińską.
Autorami tekstów są: Żaneta Jasińska, Dominika Żakowska, Milena Bankert, Wojciech Łoboziak oraz Andrzej Hołody.
Dzieła powstały podczas pracy nad podręcznikiem RPG pt. „Przebudzenie bogów” której próbna rozgrywka odbyła się podczas wernisażu wystawy. Podręcznik tworzony jest w ramach projektu „Rozwój działalności związanej z grami w Samorządnym Centrum Młodzieżowym w Chojnicach” dofinansowanego przez program Unii Europejskiej – Europejski Korpus Solidarności.
Działalność Samorządnego Centrum Młodzieżowego dofinansowana jest przez Gminę Miejską Chojnice i Powiat Chojnicki. Samorządne Centrum Młodzieżowe prowadzone jest przez Fundację Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej.
Zdjęcia autorstwa Andrzeja Hołody.
(Pryncypałki rządzą!)
no replies