Wrzesień to czas powrotu do szkół. Słońce zachodzi za chmurami. Robi się chłodniej. Nic się nie chce…ale nie Młodzieżowym Radnym! Dla nich wrzesień był całkiem pracowity!
6 września odbyło się spotkanie robocze, na którym Radni ustalali plany na najbliższy czas.
12 września przedstawicielki MRM spotkały się z mgr Michałem Wlaźlińskim — Pełnomocnikiem Rektora ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni z Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych. Rozmowy dotyczyły możliwych form współpracy.
16 września miały miejsce dwie akcje. Radni Kacper Lica i Kornelia Lis spotkali się z uczniami pierwszych klas z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego ”Pomerania” by opowiedzieć o działaniach Młodzieżowej Rady. W tym samym czasie radni Damian Klonowski, Wiktoria Kroplewska i Livia Walczak wzięli udział w spotkaniu z burmistrzem Arseniuszem Finsterem oraz burmistrzem Sopotu Jackiem Karnowskim.
20 września odbyła się V sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Chojnicach. Wśród gości znaleźli się: Magdalena Senger z Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych oraz radni miejscy: Andrzej Gąsiorowski i Jan Koperski. Podjęte zostały trzy uchwały: w sprawie delegowania do reprezentowania Młodzieżowej Rady Miejskiej w Chojnicach na spotkaniu dotyczącym stworzenia regionalnej platformy współpracy rad młodzieżowych, w sprawie wniosku do Burmistrza Miasta Chojnice o wprowadzenie udogodnień w Parku 1000-lecia w Chojnicach — wniosek zawierał apel o odnowienie tabliczek z opisami roślin oraz montaż urządzeń do ładowania sprzętów mobilnych; w sprawie przystąpienia do opracowania projektu Strategii na rzecz Młodzieży Miasta Chojnice. Ważnym elementem sesji była dyskusja dotycząca potrzeby modernizacji parku 1000-lecia, ale także częstych aktów wandalizmu w tym miejscu i możliwych sposobów reagowania na nie.
22 września miało miejsce spotkanie zespołu problemowego ds. rozwoju drogi krajowej nr 22. Na spotkaniu wykład poprowadził dr Bartłomiej Kołsut, który przybliżył zagadnienia związane z zarządzaniem infrastrukturą kolejową i drogową oraz procesem inwestycyjnym w infrastrukturze transportowej.
24 września odbyły się pierwsze z trzech warsztatów z serii “Domki dla owadów w Chojnicach”. O tej akcji napiszemy więcej po zakończeniu projektu. Projekt dofinansowany w ramach Funduszu Nowy AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2023 oraz ze środków Starostwa Powiatowego w Chojnicach
25 września z okazji Światowego Dnia Niesłyszących i Języka Migowego radni przygotowali “słowniczek” z kilkoma zwrotami w polskim języku migowym.
26 września z okazji Dnia Języków Obcych na socjlach MRM można było wziąć udział w tematycznym quzie.
27 września odbyło się spotkanie w sprawie utworzenia Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego. Miało miejsce w urzędzie marszałkowskim, wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele młodzieżowych rad z Gdańska, Sopotu, Malborka, Dzierzgonia, Chojnic i Ustki. MRM w Chojnicach reprezentowała przewdodnicząca — Małgorzata Szmaglinska oraz animatorka Żaneta Jasińska.
30 września Młodzieżowi Radni w towarzystwie uczennic z Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach wybrali się do Punktu Opieki Dziennej dla Osób Niesamodzielnych przy ulicy Dworcowej. Spotkanie miało charakter muzyczni — młodzi radni wykonali kilka utworów by umilić czas seniorom. Tego samego dnia przewodnicząca MRM wzięła udział w seminarium “Dajmy drzewom prawo”, organizowanym przez Stowarzyszenie Chojnicki Alarm Dla Klimatu i Stowarzyszenie Charzy oraz Centrum Edukacyjne Wdrożeniowe w Chojnicach.
no replies